Kā top leļļu filmas?

Ar šādu jautājumu projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros Staļģenes vidusskolas 1. un 4.klases skolēni 12.februārī viesojās Rīgas Kinostudijā, filmu studijā “Avārijas brigāde”.

Jau ienākot studijas telpās, koridorā skolēnus sagaidīja pie sienām piestiprināti lieli pasaku tēli. Ienākot zālē, jau varēja vērot vairākas mazas “pasaku valstības”, kas izvietotas visapkārt gar sienām.

Katram tika ierādīta vieta, lai ērti skatītos multfilmas un klausītos informācijā par to radīšanas procesu.

Visas trīs mutfilmas bija izvēlētas atbilstoši izglītojamo vecumam. Pirmā stāstīja par ezīšiem un citiem meža dzīvniekiem, kuriem cilvēki atņēmuši mājas, izpostot mežu. Tā nu viņi nonākuši pilsētā un sākuši, kā katrs prot, palīdzot cilvēkiem- pelnīt naudu. Par sapelnīto dzīvnieki iegādājās stādus un radīja jaunu mežu.

Otrā filmiņa bija jaunākā no sērijas “Avārijas brigāde”. Šoreiz izpalīdzīgie remontētāji no Latvijas devās palīgā uz Parīzi, lai nodrošinātu elektrību Eifeļa tornim.

Īpaši pamācoša bija trešā multiplikācijas filma par ruksīti un viņa draugiem- ar domu, ka visiem jāatbalsta vienam otru, jāpiedalās kopīgā darbā un jābūt draudzīgiem.

Skolēniem bija iespēja uzzināt- kā top lelles, ka tām ir skelets, mīkstie audi un vairākas maināmas galvas, lai parādītu dažādas emocijas. Visu acu priekšā tika uzfilmēta pussekunde filmiņas. Izrādās- lai nofilmētu sekundi, nepieciešams nofotografēt 25 kadrus, katru reizi mainot tēlu kustības. Tā nu katras filmiņas tapšanai nepieciešami vismaz 4 mēneši. Tāpat tika pastāstīts par profesijām, kādas nepieciešamas filmu radītājiem- scenāristi, mākslinieki, komponisti, leļļu meistari, dekorāciju meistari, aktieri, video operatori, režisori, datorspeciālisti u.c.

Pēc aizraujošās filmu skatīšanās un informācijas noklausīšanās, skolēni devās uz 2 lielām telpām, kur varēja aplūkot vēl daudzas citas studijas lelles un dekorācijas.

 

Lelde Jēkabsone, direktora vietniece izglītības jomā