2024. gada 7. decembris        Dzirkstīte, Anta, Antonija   Dzimšanas dienas svin: ADRIANS NASTEVIČS, KRISTĪNE AVINA, TATJANA RATNIECE

Jaunmoku pilī

Staļģenes pamatskolas 3.klase 2024.gada 29.oktobrī projekta “Skolas soma” ietvaros piedalījās ekskursijā, kas notika Jaunmoku pilī un parkā, Tumes pagastā, Tukuma novadā.

Izvēlējāmies šo piedāvājumu, jo internetā projekta “Skolas soma” mājas lapā lasījām labas atsauksmes un interesantus aprakstus par šo ekskursijas piedāvājumu, saite: https://skolenuekskursijas.lv/apskates-vieta/jaunmoku-pils/

Tēmas:

  1.  Par dabas teritorijām- mežu, parku, dārzu- ir iekļautas 3.klases dabaszinību programmā.
  2. Par mūsu valsts vēsturi- sociālo zinību programmā.
  3. Par orientēšanos apkārtnē- sporta un veselības programmā.
  4. Par savstarpējo sadarbību, darbu komandā- audzināšanas plānā 2024./25.m.g.

Pasākumā piedalījās divdesmit četri 3.klases skolēni.

Ar skolēniem pirms došanās uz pasākumu, iepazināmies ar ekskursijas aprakstu projekta “Skolas soma” mājas lapā, lietojām materiālu ievadsarunai, diskutējām par to, kā jāuzvedas autobusā, esot uz ceļa, muzejā, kā vislabāk sadarboties grupās veicot orientēšanos.

Vispirms “pils dāmas”- gida pavadībā iepazinām Jaunmoku pils izstādes un ekpozīcijas. Uzzinājām interesantus faktus par kungu mājas jeb pils vēsturi, iepazinām bijušo muižas īpašnieku nozīmi muižas attīstībā, guvām priekšstatu 19.gs. beigu- 20.gs. sākuma mākslas un arhitektūras stila- jūgendstila- izmantošanu telpu interjerā, mākslā un arhitektūrā.

Pēc tam devāmies uz “Meža muzeju”, kas atvērts 2017.gadā. Tajā iepazinām Latvijas mežu dzīvo dabu interaktīvā veidā. Īpaša bija iespēja lietot vairākus maza formāta ekrānus un divus liela formāta ekrānus dažādu dabaszinību uzdevumu pildīšanai. Apskatījām ievērojamu skaitu Latvijas meža dzīvnieku un putnu izbāžņu, dzīvnieku kažoku paraugu, pēdu nospiedumu. Iepazinām mežistrādes un mežkopības darbarīkus.

Visaizraujošākā bija orientēšanās spēle “Pēddziņi Jaunmoku parkā”. Visa klase tika sadalīta grupās pa 4. Ikvienam bija iespēja iejusties “mednieka” lomā- “dzīt pēdas” izzinošiem jautājumiem, rodot atbildes uz tiem. Vienlaikus tika iepazīta pils ēka no ārpuses, parka objekti un vēstures fakti- no cita rakursa. Aktivitātes noslēgumā gide salīdzināja grupu atrastās atbildes ar pareizajiem variantiem, paskaidroja, kāpēc šādas ir pareizās atbildes. Noslēgumā balvas- “Latvijas valsts mežu pastkartītes”- saņēma visi dalībnieki.

Pēc pasākuma skolēni stāstīja par savām izjūtām un pārdomām. Viņi bija sajūsmināti un patīkami pārsteigti par iespēju projekta “Skolas soma” ietvaros doties tādā aizraujošā piedzīvojumā. Nākošajā dienā rakstījām domrakstu- vēstījumu par šo jauko notikumu un dalījāmies iespaidos.

Daži skolēnu viedokļi:

Māris Bitēns: “Ekskursijā pilī stāstīja par ļoti senām lietām- mēbelēm, senu čemodānu.”

Raivo Freimanis: “Man patika planšetes “Meža muzejā”- tur varēja apskatīt dzīvnieku fotogrāfijas.”

Alise Smirnova: “Orientēšanās bija interesanta, līdzīgi kā sporta un veselības stundā.”

Niks Dauburs: “Bija daudz eksponātu- dzīvnieku un putnu izbāžņu. Visiespaidīgākais bija lūsis.”

Keita Vincāne: “Orientēšanās spēlē visinteresantākā bija varžu skulptūru meklēšana un skaitīšana pie dīķa.”

Eduards Šveida: “”Meža muzejā” bija daudz informācijas par dzīvniekiem un putniem.”

Kirils Sergijenko: “Man patika pati pils pēc tās formas, izskata.”

Nikola Briede: “Aizraujoši bija skaitīt pils skursteņus.”

Enija Rozentāle: “Man patika skaitīt atslēgas, kas bija piestiprinātas dekoratīvajai koka lapas skulptūrai.”

Adrians Pokrands: “Vislabāk bija orientēties pils parkā kopā ar draugiem.”

Šarlote Pole: “Gide interesanti stāstīja par pils īpašniekiem.”

Alekss Beržuks: “Ļoti interesants bija stāsts par pils spoku.”

Evelīna Černuho: “Orientēšanās laikā bija aizraujoši meklēt dažādus objektus pēc apraksta un kartes.”

Renārs Narels: “Vislabāk man patika vērot pili no ārpuses.”

Annija Rozentāle: “Man patika parkā skaitīt putnu būrus.”

Gunārs Gūtmanis: “Orientēšanās laikā bija interesanti skaitīt kāpņu pakāpienus.”

Linards Savickis: “Visaizraujošākie bija stāsti par dažādām mednieku lietām.”

Liels paldies Jaunsvirlaukas pagasta pārvaldei par nodrošināto autobusu, ēdnīcai- par sagādātajām līdzi ņemamajām pusdienām. Paldies skolotājai Edītei Čakšai par līdzi braukšanu, palīdzību skolēnu pieskatīšanā un īpaši- orientēšanās spēles norisē. Paldies šoferītim Aleksandram Nikolajevam par 3.klases aizvešanu uz ekskursijas norises vietu. Vislielākais paldies vecākiem par atsaucīgu, draudzīgu un ieinteresētu bērnu audzināšanu.

 

Lelde Jēkabsone, 3.klases audzinātāja