Medicīnas vēstures muzejs

2023.gada 6.decembrī 9.klase apmeklēja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju, kurš atrodas Rīgā, Ukraiņu neatkarības ielā 1.

Ideja par specializētu medicīnas muzeju izcilajam latviešu ķirurgam un onkologam Paulam Stradiņam radās vienā no viņa daudzajiem ceļojumiem, ko laikabiedri apraksta kā “18 stundu smagu auļošanu” pa slimnīcām, izstādēm un citiem ievērības cienīgiem objektiem.

2.pilsētas slimnīcā (tagadējā Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca) medicīnas studentiem bija radies nelāgs paradums- starpbrīžos tie uz gaiteņu paneļiem atstāja savus izsmēķus. Lai to izskaustu, profesors Stradiņš gaiteņos izvietoja mediķu portretus un ainas no seno laiku medicīnas. Šie eksponāti kļuva par muzeja kolekcijas aizsākumu, kas jau 30.gadu beigās aizņēma visus slimnīcas “bēniņus, pagrabus un vienu lielu baraku”.

Pirmā pastāvīgā ekspozīcija izveidota 1945.gadā, taču par oficiālo muzeja sākumpunktu uzskata 1957.gadu, kad Stradiņš neilgi pirms nāves savu kolekciju uzdāvināja valstij. Tā uz viena cilvēka privātas kolekcijas bāzes tapa pirmais medicīnai un veselībai veltītais muzejs. Padomju laikā muzejs pieredzēja gan darbinieku represijas, gan pagrīdes darbību, gan militarizāciju un spēcīgu ideoloģijas ietekmi ekspozīciju veidošanā. Arī daudzus gadus pēc profesora Stradiņa nāves viņa vārds un reputācija turpināja piesaistīt jaunus dāvinājumus muzeja kolekcijai un bija aizsegs ne vienam vien muzeja darbiniekam, kurš savu radurakstu dēļ bija kritis režīma nežēlastībā. Starp vērtīgiem kolekcijas papildinājumiem bija gan mākslīgās asinsrites ierīce, gan Drēzdenē ražotais “stikla cilvēks”, Nobela prēmijas laureāta Iļjas Mečņikova mati, slavenu padomju kosmonautu aprīkojums un pat sanitārās izglītības plakāti no Ķīnas Tautas Republikas.

Skolēnu atziņas- ļoti interesanta lekcija stundas garumā paskrēja kā piecas minūtes, pateicoties ekskursijas vadītāja aizraujošajam un tēlainajam stāstījumam. Guvām papildus zināšanas bioloģijā, ķīmijā, vēsturē, fizikā un matemātikā.