Pieredzes apmaiņa Portugālē

Septembra sākumā Erasmus + programmas projekta  “Kvalitatīvas un pieejamas izglītības nodrošināšana Jelgavas novadā” ietvaros apmeklēju mācības Portugālē skaistā pilsētā   Povoa de Varzim Atlantijas okeāna krastā.

  Projekta mērķis - nodrošināt kvalitatīvu un pieejamu izglītības saturu skolās, uzlabojot izglītības procesa vadību, dažādojot paņēmienus un rīkus, atbilstoši mūsdienu prasībām un tendencēm.

  8 projekta dalībnieces no Jelgavas novada uzņēma organizācija Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade Barcelos.

  Mācību laikā diskutējām par aktuāliem bērnu izglītības jautājumiem - skolas un pedagoga lomu bērna attīstībā, par pašreizējo mācību praksi un izaicinājumiem, dažādu mācību vajadzību līdzsvarošanu, mācību procesa plānošanu, izmaiņām izglītības tendencēs. Tāpat papildinājām zināšanas par atbalsta vides izveidi, īpašās izglītības vajadzībām un iekļaušanas stratēģijām. Izzinājām bērnu zīmējumu nozīmi pirmsskolā, kas sniedz noderīgu informāciju par bērna kognitīvo, emocionālo, sociālo un psihomotorisko attīstību. Secinājām, ka arī Portugālē galvenā mācību organizācijas forma ir rotaļnodarbība.

  Mācību lektors īsumā iepazīstināja ar pirmsskolas izglītības sistēmu Portugālē.

Bērnudārzos silītes grupās bērnus uzņem sākot no 4 mēnešu vecuma. Visos bērnudārzos šādu grupu nav. Līdz 3 gadu vecumam bērni mācās patstāvīgi ēst, apģērbties, atpazīt krāsas, nosaukt priekšmetus un dzīvniekus, attīstīt pirkstu sīko motoriku.

  No 3 gadiem sākas bērnu sagatavošana skolai, kur viņi mācās lasīt, rakstīt, skaitīt, zīmēt, sportot, apmeklē dažādus interešu izglītības pulciņus, iet pārgājienos.

Vecāki var izvēlēties valsts vai privāto izglītības iestādi. Privātā bērnudārzā vieglāk pieteikt bērnu, jo nav rindu. Vēl vien pluss – grupās ir ne vairāk kā 12 – 15 bērnu.

Valsts bērnudārzos vecāki iesniegumu raksta jau bērna gaidīšanas laikā, jo rindas ir ļoti garas. Priekšroka tiek dota bērniem no jaunām, maznodrošinātām ģimenēm un ģimenēm, kurās ir bērni ar īpašām vajadzībām. Ēdināšanas un apmācības maksa ir atkarīga no ģimenes budžeta, jo mazāki ieņēmumi ģimenei, jo mazāka summa jāmaksā par bērnudārzu.

Daudzi valsts bērnudārzi ir piesaistīti skolām, tāpat kā grupas pie skolām Latvijā. Pēc obligātās apmācības bērnudārzā bērni no 6 gadu vecuma uzsāk skolas gaitas.

Bērnudārza obligātais mācību saturs valsts un privātajos bērnudārzos neatšķiras, jo ir vienoti izglītības standarti. Būtisks uzsvars mācību procesā likts uz drošu un atbalstošu vidi, apmācību kvalitāti un skolotāju kvalifikāciju.

  Viesojāmies Bragas pilsētas privātā bērnudārzā Colégio D. Pedro V. Iestādē darbojas 4 pirmsskolas izglītības grupas un 4 sākumskolas klases. Zināšanu princips ir balstīts uz bērnu zinātkāri un individualitāti. Izglītības mācību programmas piedāvājumā ietilpst ekspresīvā māksla, fiziskā izglītība/joga, mūzika, projektu darbs un Kembridžas angļu valoda. Mācību vide iekārtota centros, mūzikas nodarbības notiek plašā telpā, sports – sporta zālē.

  Iestādē īpaša nozīme ir bibliotēkai, kur bērni var lasīt grāmatas, spēlēt teātri un rīkot radošo darbu izstādes.

  Projekta noslēgumā braucām ekskursijā uz 3 brīnišķīgām Portugāles pilsētām, kurās varēja izbaudīt lieliskus dabas skatus un kultūrvēsturisko vidi. Bragā - kalna virsotnē apskatījām Bom Jesus do Monte – Labā Jēzus svētnīcu, kas ir visiespaidīgākā reliģisikā svētnīca ar ļoti skaistām kāpnēm.

  Gleznainā Guimarães pilsēta, kas atrodas Bragas rajonā, ir viens no svarīgākajiem vēsturiskajiem galamērķiem valstī, tajā apskatījām 10. gadsimta viduslaiku pili.

  Visbeidzot ekskursijas galamērķis – Porto, tā ir piekrastes pilsēta Portugāles ziemeļrietumos, kas pazīstama ar saviem grandiozajiem tiltiem un portvīna ražošanu. Porto ir otra lielākā Portugāles pilsēta un tā devusi valstij nosaukumu.

Porto priecēja ar gleznainiem kalnu skatiem Duaro upes krastos. Duaro upe ir slavena ar saviem 6 tiltiem. D. Luís I tilts ir Porto ikoniskākais tilts un viens no slavenākajiem Portugālē. To projektēja Teofilo Seirigs, viens no Gustava Eifeļa mācekļiem. Šī tilta dzelzs arka tiek uzskatīta par lielāko kaltas dzelzs arku pasaulē. Tilts savieno Porto un Vila Nova de Gaia pilsētas divos līmeņos.

Braucienā ar Rabelos laivu, kas agrāk pārvadāja vīna mucas un tagad ceļo pa Douro, vērojām stāvos Duaro krastus un gaisa vagoniņus Gaia, kas dažu minūšu laikā parāda visu pilsētu no putna lidojuma.

  Kā viena no pēdējām apskates vietām bija São Bento dzelzceļa stacija, kas ir vēsturisks piemineklis, tā pastāv vairāk nekā gadsimtu un ir ļoti svarīga Porto pilsētai. Stacijā uz sienām ir vairāk nekā 20 000 flīžu, kas stāsta par valsts vēsturi.

  Dalība projektā deva nenovērtējamu pieredzi, uzlabojot profesionālo kompetenci un  sniedzot atgriezenisko saikni citiem kolēģiem, kā arī papildinot savas zināšanas dažādos jautājumos, tādos kā vide, informācijas tehnoloģija, kultūra un kultūru dažādība.

  Liels paldies Jelgavas novada Izglītības pārvaldei, īpaši Leldei Šantarei par  iespēju piedalīties šajā projektā.

 

Sanita Meijere – Staļģenes vidusskolas pirmsskolas izglītības grupu metodiķe.